Ev Tadilatı Nedir?

Ev tadilatı bir evin tesisatı, ev içinin şekli, evde beğenilmeyen alanlar, ev içerisindeki odaların görünümünde değişim, dekorasyon farklılıkları gibi birçok işlerin yapılmasıdır. Ev tadilatı çok geniş alanı kapsar.Ev dekorasyon işlerinden, elektrik tesisatı değişimine kadar çok geniş çalışma alanı bulunur. Ev tadilatları için ödeyeceğiniz fiyat dekorasyonuzmani.com tarafından yapılacak olan tadilatın alanına, kullanılan malzemelere, malzemelerin ölçüsüne göre çeşitlilik gösterebilir. Ev tadilatı için seçilecek malzemeler dahi çok farklı fiyatlara sahiptir. Buna göre fiyat değişkenlik gösterecektir.

Ev Tadilatı Nedir?
Ev Tadilatı Nedir?

Ev tadilatı Nedir?

Evlerimiz bizim için konfor alanlarımızdır. Bu yüzden rahat, güzel ev istemek, yaşamak herkesin istediği bir şeydir. Özellikle son dönemlerde tadilat ve dekorasyon konusunda ev konusunda oldukça gelişme gösterilmiştir. İnsanlar en kolay ve uygun şekilde evlerini düzenlemeye ya da yaptırmaya başlamışlardır. Ev tadilatı göründüğü kadar kolay bir işlem değildir. Dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır.

Ev Tadilatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dekorasyon; bir evin çehresini değiştirebilecek, yaşam alanınızı bambaşka bir atmosfere dönüştürebilecek bir uygulama olsa da bazen hayalinizdeki eve ulaşmak için dekorasyondan çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Bunun için yapmanız gereken tadilattır. Tadilat yaptırmaya karar verdiğinizde belli şeylere de imkanınız olması gerekmektedir. Bunlardan ilki bütçedir. Bütçenizi ayarladıktan sonra yapmanız gereken diğer şeyler ise profesyonel işlemlerdir.

Planlama Aşaması

İlk olarak evinizin boyutu ve istediğiniz şeyler oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapılacak tadilatın ne kadar kullanışlı olacağı da oldukça önemlidir. Bu yüzden tadilat yaptıracak kişiler öncelikle planlama yapmalı ve ne istediklerini iyi bilmelidirler. Özellikle büyük tadilatlar öncesinde iyice düşünmek ve ardından kolları sıvamak gerekiyor. Örneğin geniş bir aileniz varsa ve bu nedenle mutfağınız kısa süre içerisinde dağılıyorsa Amerikan mutfak sizin için kullanışlı olmayabilir. Dahası yaptırmak istediğiniz tadilat, binanıza zarar verecek türden bir işlem de olabilir. Büyük tadilat işleri yaparken işlevsel alanlar yaratmaya özen göstermenin yanı sıra tadilatı sadece bugün için değil, yarın için de yapmalısınız.

Profesyoneller ile Çalışın

Tadilat yaptırmaya karar verdiniz. Küçük ya da köklü bir değişim, hiç fark etmez. Yaptıracağınız tadilat ne olursa olsun evinize zarar gelmemesi ve elbette sonradan pişman olmamanız için tadilat yaptıracağınız firmaları ya da ustaları iyice araştırmalısınız. Ucuz ev tadilatı yaptırmak amacıyla işçiliğini bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz kişilerle çalışmamalısınız. Bu konuda firmamız dekorasyonuzmani.com deneyim ve tecrübesiyle sizlere yardımcı olmak için buradadır. Yaptığı tasarımlar ve tadilatlar ile piyasada ilk sıradadır. Sizlerde hayalinizdeki evi baştan yaratmak için dekorasyonuzmani.com ile iletişime geçebilir ve bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev tadilatında oldukça fazla aşama vardır. Dekorasyonuzmani.com sizler için en iyi ustalarla çalışır. Su tesisatı, ısı yalıtımı, elektrik tesisatı, zemin kaplama, boya badana bunlar normal insanların yapacağı şeylerde değildir. Eğer bu tadilatları yaptırmak isterseniz güvenilir ustalarla çalışmalısınız.

Verimli Bir Tadilat Sıralaması Oluşturmalısınız

Karar vermeden önce yapmanız gereken çok önemli diğer şey ise evde tadilat sırasının nasıl olacağına karar vermektir. Bunun için öncelikle evde hangi tadilat işlemlerinin yapılacağına karar vermelisiniz. Örneğin mutfağınıza duvar kağıdı uygulaması yapmak istiyorsanız ve bunun yanında elektrik tesisatının da elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız öncelikle elektrik tesisatını yenilemeli, ardından duvar kağıdı uygulamasını gerçekleştirmelisiniz. Yani yaptırmak istediğiniz öncelikleri not etmeli ve bu notlar sayesinde bir sıralama oluşturmalısınız. Ardından sürece başlamalısınız. Bu sayede hem zaman hem de bütçe bakımından daha verimli bir tadilat süreci geçirebilirsiniz.

Eşyanızı Korumaya Özen Göstermelisiniz

Eğer dış cephe tadilatı yapılmıyorsa ya da evinize yeni taşınmayacaksanız bu, evdeki mobilyalarınızı ya da bazı alanları korumanız gerektiği anlamına gelmektedir. Boya badana işlemleri evlerdeki eşyalara oldukça fazla zarar vermektedir. Eğer böyle bir isteğiniz var ise evdeki kullandığınız eşyaları örtebilir ya da götürebileceğiniz bir alanınız var ise oraya taşıyabilirsiniz. Mobilyalarınızın yanı sıra zemini; mutfak ve banyo dekorasyonunda lavabo ya da eviye gibi alanları da korumayı ihmal etmemelisiniz.

Temizlik için Acele Etmemelisiniz

Evinizin temiz olmasını ya da deri toplu durmasını isteyebilirsiniz. Fakat tadilat işlemleri sırasında ev temizlemek yapılacak en büyük yanlışlardan biridir. Tadilat kirli ve pis bir iştir. Bu yüzden tadilatın bitmesini beklemek oldukça avantajlıdır. Aksi halde yorulmanızdan başka elinize geçen bir şey olmaz.

EV TADİLATI KAÇ GÜN SÜRER?

 Ev tadilat süresi yapılacak uygulamaların ve uygulamada kullanılacak mobilya, dolap, duşakabin vb. malzemelerin imalat sürelerine, evin boş ya da oturulan eşyalı bir ev olmasına göre değişiklik gösterir. 3+1 ortalama büyüklükteki boş bir evin komple tadilatı 20-25 gün arası sürmektedir. İçerisinde yaşanılan eşyalı bir evin tadilat süresi de 30-35 gün arası sürebilmektedir.

Ev Tadilatı Fiyatları ve Aşamaları Nelerdir?

Ev tadilat fiyatları en çok merak edilen konulardan biridir. Ev yenileme tadilat işlerinde kullanacağımız, malzemeler işçilik montaj nakliye dahil maliyet fiyatlarına göre değişmektedir. Bu fiyatlandırma için dekorasyonuzmani.com olarak öncelikle alan taraması ve nasıl bir tadilat istediğinize göre yol izlemekteyiz. Öncelikle ev tadilatında yapılması gerekenler şunlardır,

 1. Mutfak dolabı yenilemek
 2. Mutfak tezgahı yapılması
 3. Mutfağa asma tavan ve alçı sıva saten yapılması
 4. Tüm dairenin elektrik ve su tesisatının kontrol edilerek gereken yerlerin yapımı
 5. Banyonun komple yenilenmesi, klozet takılması, Duşa kabin yapılması
 6. Banyo ve koridor hol zemin seramik kaplama döşeme yapılması
 7. Salona alçıpan yapımı
 8. Oda kapısı yapılması
 9. Parke yapılması
 10. Boya yapılması

Ev Tadilat Fiyatları

Ev tadilat fiyatları evin durumuna ve bütçeye göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için dekorasyonuzmani.com sizlere farklı seçenekler sunacaktır. Öncelikle bütçenizin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu bütçeye göre ancak evinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için ev tadilatında evi üçe ayırmak mümkündür. Ekonomik ev tadilatı, orta dereceli ev tadilatı ve lüks ev tadilatı şeklinde. Ekonomik Ev Tadilatı Fiyatları en düşük bütçeli olandır. Seçilen malzemelerin kaliteleri bu sayede belirlenir. Mutfak dolabı, mutfak tezgahı, tavan ve alçı sıva işlemleri, tüm dairenin elektrik ve su tesisatının kontrol edilerek gereken yerlerin yapılması, banyonun komple yenilenmesi, zemin kaplama, kapısı yapılması ve dairenin komple yoklama yapılarak boya yapılması için ekonomik olarak ortalama bir fiyat ise 70 bin TL ile 80 bin TL arasındadır.

Orta dereceli tadilatta ise yapılan şeyler aynı olsa bile kullanılacak malzemelerin kalitesi değişiklik göstermektedir. Boya badana işlerinde daha kaliteli boyalar kullanılır. Mutfak konusunda daha kullanışlı tezgah ve dolaplar kullanılmaktadır. Aynı zamanda kullanılan eşyaları müşteri belirler.  Orta dereceli tadilatlarda ortalama olarak ayırılacak bütçe ise 90 bin TL ile 100 bin TL arasında değişmektedir. Son ve en çok bütçe ayırılacak olan tadilat şekli ise lüks ev tadilatlarıdır. Lüks ev tadilatlarında evin boyutu dışında kullanılacak olan malzemeler oldukça kalitelidir. Yapılacak işlemlerin fiyatları da artmaktadır. Kullanılacak malzemeler her yerde bulunan ürünler değildir. Bu yüzden işçilik konusunda da oldukça yüksek fiyatlıdır. Komple mutfak dolabı imalatı ve yenileme, mutfak tezgahlarının en yüksek kalitede seçilmesi, asma tavan yapımı, saten boya ya da yüksek fiyatlı duvar kağıtları, tüm dairenin elektrik ve su tesisatının kontrol edilerek gereken yerlerin yapımı, banyonun komple yenilenmesi, banyonun bataryaları ve aparatlarını takılması, zemin seramik kaplama döşeme yapılması, laminant parke yapılması, oda kapısı yapılması  ve dairenin komple yoklama yapılarak boya badanasının yapılması için ortalama bir fiyat ise 100 bin TL ve 140 bin TL arasında değişmektedir. Fakat dediğimiz gibi bu fiyatlar ortalamadır. Bunun için dekorasyonuzmani.com ile iletişime geçebilir ve bizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Leave Your Comment Here