Evde Tadilat İçin Tadilat Ruhsatı Gerekli Mi?

Uzun süredir aynı evde yaşadıkları için evlerine yeni bir hava katmak isteyenler ya da yeni bir ev alanlar, evlerinde tadilat yoluyla çeşitli değişiklikler yapmak isteyebilir. Bu tadilat işlemlerine örnek olarak iki odayı birleştirmek, balkonu kapatmak gibi işlemleri sıralayabiliriz. Buna benzer tadilatlar gerçekleştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeylerin başında, tekrar inşa edilen binalarda olduğu gibi, kimi tadilat işlemlerinin de özel izinler gerektirmesi gelmektedir. İmar Yönetmeliği 70. Maddesi haricinde kalan her türlü değişiklik için belediyeden alınması gereken izin belgesine Tadilat Ruhsatı adı verilir.

tadilat ruhsatı

Evde Tadilat Yapılması İçin İzin Gerekli Mi?

Evinizde veya herhangi bir gayrimenkulde tadilat yapmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Aksi halde tadilat sırasında ya da sonrasında büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ev tadilatı için gerekli şeyler için belli bir yasa vardır. Bunun için imar yönetmeliğini kıstas almalısınız. İmar Yönetmeliği’nin 70. maddesi dışında kalan tüm değişiklikler ve tadilatlar için tadilat ruhsatı alınması gerekmektedir.

Ev Tadilatı için Tadilat Ruhsatı Nedir?

Mevcut gayrimenkulünüzde zaman içinde birtakım tadilatlar yapmak isteyebilirsiniz. Salonu yeni bir renge boyamak veya mutfağı yeni fayanslarla kaplamak bu duruma örnek olabilir. Ancak gayrimenkulün içinde yapılacak bazı değişiklikler tadilat ruhsatı gerektirir. Tadilat ruhsatı, bir yapının dış görünüşünü veya temel ögelerini değiştirmek için belediyeden alınan bir izin belgesidir. Belediye tadilat izni kapsamında olan ve ruhsat alınmadan gerçekleştirilen değişiklikler gayrimenkulünüzün kaçak yapı seviyesine düşmesine neden olabilir. Bu durum bazı problemlere neden olmaktadır. Bu yüzden tadilat ruhsatı bilmeniz ve almanız gereken bir belgedir. Bunun için her ihtimale karşı, tadilata başlamadan ev tadilatı yaparken izin için önce belediyeye danışabilir ya da firmamız dekorasyonuzmani.com ile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız size bu konuda da yardımcı olacaktır.  

Tadilat Ruhsatı Alınması Gereken Durumlar Nelerdir?

 • Bir yapının inşaatının baştan aşağı yapılacağı durumlarda yapı tadilat ruhsatı almak zorunludur. Bunun dışına yapınızdaki değişiklikler kaçak gözükebilir.
 • Yapının siluetini değiştiren durumlar,
 • Bağımsız birimlerin metrekare cinsinden birim alanını ve toplam alanını değiştiren durumlar,
 • Cephe ve balkonlarda yapılan değişiklikler,
 • Odaları büyütme işlemleri ve ekstra merdiven eklemek,
 • Bir yapının dışarıdan görülen değişiklerinin tamamını içeren durumlar tadilat ruhsatı gerektirir.
 • Gayrimenkulünüz için satılık daire ilanı verdiğinizde tadilat ruhsatının bulunması dairenin satışını kolaylaştıracaktır.
 • Tadilat ruhsatı alınması gereken durumların yanı sıra her gayrimenkul için ruhsat gerektirmeyen tadilat işleri de mevcuttur.

Tadilat Ruhsatı Nasıl Alınır?

Evinizi tadilata sokmadan önce belediye ile görüşebilirsiniz. Eğer ruhsat gerekli ise yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Belediyeler bu tadilat ruhsatı için belli başlı belgeler istemektedir. Bu belgeleri hazırladıktan sonra gerekli belgeleri belediyeye teslim etmek gerekmektedir. Tadilat ruhsatı için gerekli belgeler bölge belediyesine ve yapının tipine göre değişebiliyor. Belediyeye başvuru yaparken istenen belgeleri öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Tadilat Ruhsatı İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

 • Yapının bulunduğu yeri tam olarak gösteren tadilat dilekçesi (İlçe, mahalle, pafta, ada, parsel bilgileri yer almalı)
 • Tapu tescil belgesi
 • İmar durumu çap belgesi
 • Yapı nizamı
 • Kat sayısı
 • Saçak seviyesi
 • Yollardan ve komşu parsellerden çekme mesafeleri
 • İnşaat emsallerini gösteren bir belge

Ortalama Kaç Günde Tadilat Belgesi Alınır? Tadilat ruhsatı için en çok merak edilen konulardan biri izin çıkması için kaç gün beklendiğidir. Belediyeye teslim ettiğiniz belgelerde bir hata yoksa tadilat ruhsatı veya tadilat belgesi ortalama 30 gün içerisinde elinizde olur. Teslim ettiğiniz belgelerde bir hata olması durumunda ise belediye ilk 15 gün içinde belgelerinizde eksiklik olduğuna dair size geri dönüş yapar. Bu durumda belgeleri tamamlayıp yeniden başvurmanız durumunda 30 günlük süreç en baştan başlar.

  Leave Your Comment Here