Tesviye Şapı ve Epoksi Boya İşleri

Tesviye Şapı ve Epoksi Boya İşleri

Dekorasyon uzmanı olarak tesviye şapı ve epoksi boya işlerinizde bir telefon uzağınızdayız. Sorunsuz bir iş süreci için dekorasyonuzmani.com yanınızda!

Tesviye (Tesfiye) Şapı Nedir?

Tesviye şapı, akıllı şap veya cıvalı şap diye de bilinen kendinden yayılma özelliğine sahip çimento esaslı polimer modifiyeli bir düzeltme malzemesidir. Beton, şap, zeminlerin bozukluklarının giderilmesi ve düzeltilmesi amacı ile zemine uygulanır.

Tesviye betonu ile düzeltilmiş yüzeylerin dış etkenlerden ve istenen özelliklerde zemin elde edilmesi için kişilerin isteğine göre yapılır. Bunlar çimentonun tesviye betonu üzerine serpilerek ıslatılması ile yapılan ve çimentonun su ile karıştırılıp zemine serilmesi ile yapılan şap dökme işlemleridir.

Tesviye Şapı ve Epoksi Boya İşleri

Akıllı şap kaç saatte kurur?

Hızlı kuruyan akıllı şap sadece hızlı kuruma değil aynı zamanda içindeki nemini de hızlı atan bir üründür. Yaklaşık 90-120 dk arasında kuruyarak çok yüksek basınç dayanımına ulaşır ve üzerine kaplama malzemesi uygulamasına imkan verir.

Epoksi Boya Nedir?

Epoksi boya, içeriği itibari ile kimyasal bir reçinedir. Kuruması gerçekleştikten sonra gerek fiziksel gerek kimyasal tüm etkilere karşı dayanıklı bir hale dönüşür. Çoğunlukla kullanım yeri zemin kaplama işlemlerindedir. Masa, zemin ve dekorasyon araçlarında sık sık kullanılır.

Epoksi, birlikte kullanıldığı malzemeleri birbirine yapıştırma görevi gören bir maddedir. Bu sebeple, zemin kaplama alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. İzolasyon yapısı sayesinde suyu üzerinde tutar ve su geçirmez.

Epoksi Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

  • Kimya ve ilaç sanayi.
  • Gıda ve meşrubat sanayi.
  • Uçak ve motor bakım atölyeleri.
  • Steril odalar, laboratuar ve hastaneler.
  • Nükleer enerji tesisleri.
  • Araç bakım tesisleri.
  • Otoparklar.
  • Depolar.

Epoksi Boya Ne Kadar Sürede Kurur?

Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takip eden ortalama 24 saat içinde kurumaya başlar (üzerine basılabilecek kadar) ve yaklaşık 7 gün içinde final sertliğine ulaşır.

Epoksi Hangi Zemine Uygulanır?

Su altı imalatlarında yalıtım olarak, Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında, çatlak ve kırıkların onarılmasında, Kimyasal ve mekanik elektrikle karşılaşacak olan zemin ve duvar seramik derzlerinde, su veya kimyasallara dayanıklı dolgu malzemesi olarak kullanılır.

    Leave Your Comment Here