ofis tasarımı

Ofis, İşyeri Dekorasyon Ve Tadilatı

Bir ofisin yeniden tasarımı veya yenilenmesi, büyüyen ve geleceğine yatırım yapan bir işletme için heyecan verici bir zaman olabilir. Taze estetiğe odaklanan özenle seçilmiş bir iç mekan, ofisin tutumunu ve kimliğini yeniden düzenlemeye yardımcı olabilir – kültürünüzü ve yönünüzü yeniden tasarlamak için çok ihtiyaç duyulan temiz bir sayfa. 

Başarılı Bir Ofis Yenileme Nasıl Planlanır?

Ofis tasarımı yapmayı düşünen şirketler tarafından en çok sorulan sorulardan biri şudur: Planlamaya ne kadar erken başlamalısınız?

Anında harekete geçmek ve yeni ofis tasarımınıza dahil etmek için tüm inanılmaz özellikleri ve kolaylıkları hayal etmeye başlamak kolaydır. Bununla birlikte, mobilya yerleşimi ve renk şemaları ile ilgili kararlara geçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli faktör vardır. 

Bu gönderide, bir sonraki ofis tasarımınızı başarılı bir şekilde planlamak için en iyi uygulama bilgilerini paylaşıyoruz.

Ofis Tadilatı Amacı Nedir?

Ofisinizi yenilemek büyük bir karardır. Planlamada belki de en önemli adım, bir ofis tadilatının amacını ve işinizi nasıl etkileyeceğini anlamaktır. İşletmeniz adapte olup büyüdükçe, ofis alanınız bu değişikliklere uyum sağlamak zorunda kalacaktır.

Bir ofisin yeniden tasarımını planlamak, iş yerinizi yeniden değerlendirmek için bir fırsat sağlar. Başarılı bir ofis yeniden tasarımı, iç mekanlarınızı güncellemenize olanak tanır; üretkenliği ve morali artırmak; büyümeyi destekleyerek ve barındırarak ofisinizi geleceğe hazır hale getirin; ve işletme giderlerini azaltır.

Ofis, İşyeri Dekorasyon Ve Tadilatı

Ofis Ortamınızı Tanımlama

Ofisinizin yeniden tasarımını planlamanın ilk adımı, hangi tür ofis ortamını geliştirmeye çalıştığınızı belirlemektir. Buradaki fikir, ofis ortamınızın, marka değerlerinizden personelinizin kişiliklerine ve ilgi alanlarına kadar işinizi tamamlaması gerektiğidir. Bu temel faktörleri göz önünde bulundurarak, insanların gelmekten heyecan duyacağı ve aynı zamanda iç kültürünüzü geliştirebilecek bir ofis yaratmaya hazır olacaksınız.

Ne tür bir ortamın işinize en uygun olduğunu öğrendikten sonra, hangi modern ofis tasarım trendlerinin ve özelliklerinin onu inşa etmenize yardımcı olacağını düşünmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, işyerinizde daha fazla işbirliğini teşvik etmeyi umuyorsanız, aydınlık ve havadar bir açık konsept ofis tasarımı bir varlık olacaktır. Alternatif olarak, daha sıkı bir şirket kültürü oluşturmak, ofis tasarımına topluluk alanlarının eklenmesini gerektirebilir. Bu aşamada, tasarım psikolojisini ve renkler, aydınlatma, sıcaklık vb. gibi şeylerin insanların işyerindeki duygularını, düşüncelerini, hislerini ve üretkenliğini nasıl etkilediğini düşünmek de yardımcı olabilir .

Erken Planlamaya Başlayın

Bir işyerinin,ofisin yeniden dekorasyon ve tadilatını planlamak için zaman çerçeveleri, şirket yapınıza ve ekibinize bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir, ancak proje üzerinde herhangi bir çalışmaya başlamadan önce 5-6ay ayırmanızı öneririz. Bu şekilde, fikirleri ortaya çıkarmakta ve vizyonunuza ulaşmanıza yardımcı olacak bir ekip kurmakta sorun yaşamayacaksınız. 

Bu planlama döneminde, aşağıdakileri içeren bir planı detaylandırmanız gerekir : 

  • Bir ofisin yeniden tasarımına olan ihtiyacı ne tetikliyor? Bir kuruluş olarak hedeflerinize ulaşmak için nasıl gereklidir?
  • İnşaat programını hangi konular etkileyebilir? Bu yenileme, geçici olarak taşınmanızı gerektirecek mi? Proje süresince verimli ve motive olmuş bir işgücünü koruyabilir misiniz?
  • Yenilemenize ne kadar para yatırmaya hazırsınız? Beklenmedik değişiklikler, izinler, sigortalar vb. için ayrılan fonlarınız var mı?

Tadilatlara başlamadan önce bu tür ödevleri yaparak riskleri azaltabilecek, arıza sürelerini ortadan kaldırabilecek, iş akışı kesintilerini önleyebilecek ve çalışanlarınızın motive olmasını sağlayabileceksiniz, üstelik yeni alanınıza daha hızlı taşınacaksınız!

Tasarım Ekibi Seçmek

Doğru tasarım ekibini seçmek, projenizin başarısı için çok önemlidir. En iyi tasarımcılar, değerlerinizi tamamlayan, hedeflerinizi somutlaştıran ve yeni ofis yenileme planlarınızla özdeşleşen tasarımcılardır.

Başlamak için, bir dizi şirketin çalışma portföyünü ve hazırlık görüşmelerini araştırın. Seçimlerinizden tasarım-inşa sürecini açıklamalarını isteyin, çünkü bu, iş için doğru olup olmadıklarını belirlemenize yardımcı olacaktır. Güven ve şeffaflık, iş ilişkisinin olumlu olmasını sağlamak için bir tasarım ekibinde aranması gereken temel niteliklerdir. 

Profesyonel bir tasarım ekibi, alanınızı değerlendirmek, kapsamlı bir çalışma alanı stratejisi oluşturmak ve inşaat için hazırlık aşamalarına başlamak için genellikle yaklaşık 4 ay sürer. Bu aşamada, mükemmel ortamı yaratmak için gerekli olan metrekare gereksinimleri, estetik ve yerleşim, mobilya seçimleri, teknoloji entegrasyonları, yeşil/çevre dostu armatürler, renk paletleri ve diğer son rötuşlar hakkında İstanbul dekorasyon uzmanı tasarım ekibimize danışabileceksiniz.

Kesinti Süresini Ve Kesintileri Azaltın

Ofis tadilatınız sırasında arıza süresini en aza indirmenin ve işyeri üretkenliğinin tamamen durmasını önlemenin birkaç yolu vardır. Bunu yapmanın bir yolu, inşaat devam ederken işgücünüzün bir bölümünü iş binasının farklı bir bölümüne taşımaktır. Alternatif olarak, dikkat dağıtıcı unsurları ve kir, toz ve gürültü gibi inşaat yan ürünlerine maruz kalmayı en aza indirmek için uygun bir saha dışı ofis çözümü bulun.

Yenileme çalışmaları sırasında yerinde kalmayı seçerseniz, süreç boyunca personel ile değişim yönetimine odaklanmanız önemlidir. Bunu yapmamak, yalnızca kaos, kafa karışıklığı ve stresle dolu bir ortam yaratacaktır. Ekibin geri kalanını ilerleme hakkında bilgilendirmek ve olabilecek tüm soruları yanıtlamak için bölüm başkanlarıyla haftalık toplantılar düzenleyebilirsiniz.

Başarılı bir ofis tasarımı, çok dikkatli planlama ve değerlendirme gerektirir, ancak modası geçmiş bir alanda çalışırken kaybolmuş olabilecek bazı enerji, ilham ve heyecanı yeniden alevlendirmek için mükemmel bir yol olabilir. 

Dekorasyon uzmanı olarak, benzersiz şirket kültürünüzü ve karakterinizi kutlayan ve geliştiren yenilikçi ofis ortamları yaratıyoruz. İstanbul Anahtar teslimi tasarla-inşa et çözümümüz, çalışma alanı planlaması ve gayrimenkul danışmanlığından iç ofis tasarımı ve inşaat yönetimine kadar her şeyi kapsar. Bir sonraki ofis taşınmanızda veya yeniden tasarımınızda size yardımcı olacak güvenilir bir ortak arıyorsanız , iletişime geçin.

    Leave Your Comment Here