Ev Tadilatı Yaparken İzin Alınır mı?

Ev tadilatı yaparken bazı izinler gerekmektedir. Bu izinler belli ölçütler ile kıyaslanarak verilmektedir. İzin gereken ev tadilatlarında eğer izin alınmaz ise yapılan onarım ve değişiklikler kaçak sayılabilir. Tadilat ve onarım yapılan yapıda herhangi bir değişiklik yok ise izin alınması gerek görülmez. Bu konu riske atılacak bir şey değildir. Bu yüzden ev tadilatı yapılmadan önce gerekli yerlere danışılmalıdır. Uzman firmamız dekorasyonuzmani.com bu konuda sizlere ne yapmanız gerektiğini söyler.

Ev Tadilatı Yaparken İzin Alınır mı?

Ev tadilatı belli bir süre sonra evde yaşayanların istediği bir şeydir. Fakat bazı durumlarda evde tadilat yapılması için belli izinler alınması gerekmektedir. Aksi halde yaptığınız tadilatlar kaçak olarak gözükmekte ve bu durum belli başlı problemlere neden olmaktadır. Ev tadilatı yaparken izin alınıp alınmayacağı konusunda, yapılan tadilatın türüne, şekline ve oluşturduğu sonuca göre farklılık göstermektedir. Kimi tadilatlar izin gerektirmiyorken kimi tadilatlar için izin gerekmektedir. Hangi şartlarda izin alınır, izin gerekli mi en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Ev Tadilatı Yaparken Belediyeden İzin Alınır mı?

Ev tadilatı için belli başlı izinler mevcuttur. Evde yapılan tadilatlarda ruhsatlı dahi olsa tadilat yapılması yeniden izin alma zorunluluğu gerektirebiliyor. Eğer izin alınmaz ise yapılan onarım ve değişiklikler kaçak sayılabilir. Tadilat ve onarım yapılan yapıda herhangi bir değişiklik yok ise izin alınması gerek görülmüyor. Fakat bu durum riske atılacak bir durum değildir. Bunun için her ihtimale karşı, tadilata başlamadan ev tadilatı yaparken izin için önce belediyeye veya tadilatı yapacak olan firma yetkililerine danışılması sizin için faydalı olacaktır. Bu konuda dekorasyonuzmani.com sizlere yardımcı olacaktır.

Ev tadilatı için izin konusunda Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında, madde 19’ da şu şekilde açıklanmaktadır.

Hane sahipleri, merkez yapının bakımı ve mimarı yapısı ile güzelliğini ve sağlamlığını hassasiyet ve titizlikle korumaya mecburdur.

Tadilat yapılan dairede, bütün katların beşte dördünün yazılı şekilde rızası olmadan ortak yerlerinde inşaat yapılamaz. Onarım değişiklik ve renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Ancak belirli koşullarda;

  • Ortak yer ve alanların bir bozukluğunda
  • Ana yapıya zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinde
  • Ana bölgenin güçlendirilmesinin zorunlu olduğu mahkemede tespit edilmiş olması durumunda tadilat planına projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konularında tüm yapıdaki şahısların rızası aranmaz.

Yapı sahibi kendi yapısından bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek şekilde onarım, güçlendirme, tesis ve değişiklik asla yapamaz.

Tavan yüzeyi, tabana ait kısım veya duvar yüzeyleri ile birbirine bağlantılı olan bağımsız kısımların bağlantılı bölgelerinde, kat sahiplerinin ortak rızasıyla ana yapıya zarar vermeyecek şekilde tadilat yapılabilir.

Her kat sahipleri ana yapıya ve diğer bağımsız kısımlara, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer mülk sahiplerine karşı sorumlu durumdadırlar. Bu maddeyi baz alırsanız görünen, metrekare bakımından değişikliğe sebep olan ve binanın merkez taşıyıcı unsurlarını etkileyen tadilatlar yapılmaktadır. Bu işlemler için mutlaka belediyeden ev tadilatı yaparken izin belgesi alınması gerekiyor. Bu izinleri almak için belli bir süre vardır. Belediyeye başvurduğunuzda ortalama 30 gün içerisinde izin çıkmaktadır. Bu yüzden tadilata başlamadan önce bunun planını yapmak oldukça önemlidir. Aksi halde işlemleriniz ertelenebilir ya da iptal olabilir.

    Leave Your Comment Here